Menü

4 Mart 2014 Salı

8 Mart Dünya Kadınlar Günü Tarihçesi

  Biliyorsunuz cumartesi günü 8 Mart Dünya Kadınlar Günü.Her ne kadar ülkemizde kadının değeri çok bilinmesede hatırlatılmış oluyor arada.Nerden çıktı bu kadınlar günü diye merak edeniniz oldumu hiç. Ben merak ettim ve sizin için araştırdım.


İşte kadınlar günü tarihçesi..

8 Mart 1857 tarihinde ABD'nin New Yorkkentinde 40.000 dokuma işçisi daha iyi çalışma koşulları istemiyle bir tekstil fabrikasında greve başladı. Ancak polisin işçilere saldırması ve işçilerin fabrikaya kilitlenmesi, arkasından da çıkan yangında işçilerin fabrika önünde kurulan barikatlardan kaçamaması sonucunda çoğu kadın 129 işçi can verdi. İşçilerin cenaze törenine 10.000'i aşkın kişi katıldı.

26 - 27 Ağustos 1910 tarihindeDanimarka'nın Kopenhag kentinde 2. Enternasyonale bağlı kadınlar toplantısında (Uluslararası Sosyalist Kadınlar Konferansı) Almanya Sosyal Demokrat Partisi önderlerinden Clara Zetkin, 8 Mart 1857 tarihindeki tekstil fabrikası yangınında ölen kadın işçiler anısına 8 Mart'ın "Internationaler Frauentag" (International Women's Day - Dünya Kadınlar Günü) olarak anılması önerisini getirdi ve öneri oybirliğiyle kabul edildi.

İlk yıllarda belli bir tarih saptanmamıştı fakat her zaman ilkbaharda anılıyordu. 
Tarihin 8 Mart olarak saptanışı 1921'de Moskova'da gerçekleştirilen 3. Uluslararası Kadınlar Konferansı'nda gerçekleşti. Birinci ve İkinci Dünya Savaşı yılları arasında bazı ülkelerde anılması yasaklanan Dünya Kadınlar Günü, 1960'lı yılların sonunda Amerika Birleşik Devletleri'nde de anmaya başlanmasıyla daha güçlü bir şekilde gündeme geldi. 

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 16 Aralık 1977 tarihinde 8 Mart'ın "Dünya Kadınlar Günü" olarak anılmasını kabul etti. 
Birleşmiş Milletler'in sitesinde günün tarihine ilişkin bölümde, kutlamanın New York'ta ölen işçilerin anısına yapıldığı yazılmamıştır.

Türkiye'de 8 Mart Dünya Kadınlar Günü ilk kez 1921 yılında "Emekçi Kadınlar Günü" olarak kutlanmaya başlandı. 

1975 
yılında ve onu izleyen yıllarda daha yaygın, ve yığınsal olarak kutlandı, kapalı mekanlardan sokaklara taşındı. 
"Birleşmiş Milletler Kadınlar On Yılı" programından Türkiye'nin de etkilenmesiyle, 1975 yılında "Türkiye 1975 Kadın Yılı" kongresi yapıldı. 
12 Eylül 1980 Askeri Darbesi'nden sonra dört yıl süreyle herhangi bir kutlama yapılmadı. 
1984'ten itibaren her yıl çeşitli kadın örgütleri tarafından "Dünya Kadınlar Günü" kutlanmaya devam ediliyor.

wikipedia'dan alarak sizlerle paylaştığım bu bilgilerden sonra sanırım yine yapılması gereken, herkesin ayaklarının üzerinde durmasını sağlayarak, üretime katkıda bulunan insanlardan olmak. 

Bilinen anlamda işe gidip gelerek çalışıyor olmasa da, her kadın üretkenliğinin farkına varmalı ve başkalarının kendi yerine karar vermesine sessiz kalarak; başkalarının yardımını beklememeli. 

Kimin kimden daha güçlü olduğu değil tartışılması gereken; her bir bireyin nasıl daha güçlü olarak üretime katkıda bulunacağının bulunması gereken günler yaşadıklarımız. 

8 Mart'lar gelir geçer, 9 Mart'ta elimizde ne olacak?

Bütün dünyadaki bayanların günü kutlu olsun...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder