Menü

24 Ağustos 2015 Pazartesi

10 MADDE NEDİR BU JUJU FRESH VE JUİCİNG?


Vücudumuzun yabancı maddeleri depolama, ya da eleme kapasitesi sınırlıdır. Bu maddeler sistemimizde dolaştığı sürece hücre ve organlarımıza zarar verirler. Genel isimleri “toksin” olan bu maddeler ve kimyasallarla yediğimiz yemekten, kullandığımız kozmetik ürünlerine, giydiğimiz kıyafetlerden, soluduğumuz havaya, hayatımızın her alanında temas halindeyiz. Bu toksinler bizi hem fiziksel, hem zihinsel olarak etkiliyor. Dolayısıyla artık kirlenmiş bir dünyada yaşıyor olduğumuzu kabul ederek, kendimize hiç bakmadığımız kadar iyi bakmamız gerekiyor.


Sağlık edindiğimiz birşey değildir, sahip olup da hasar verdiğimiz, kaybettiğimiz birşeydir. Vücudumuz zaten kendini toksinlerden arındırmaya -yani “detoksa”- programlanmıştır; ama biz gerek beslenmemizle, gerek hayat tarzımızla (ne kadar stresli olduğumuz, uyku düzenimiz, egzersize verdiğimiz önem, sigara içip içmediğimiz vs. gibi faktörler) buna izin verir, ya da farketmeden engelleriz. Aynı şekilde, kendimize iyi bakma üzerine kurulu bir hayat sürdürdüğümüz zaman sağlığımızı geri kazanabilir, hatta genetiğimizi bile değiştirebiliriz.


Hayatınızda çok radikal bir değişiklik yapmanıza gerek yok. İsterseniz normal yaşam rutininizi bozmadan, gündelik beslenmenize bir sebze suyu ekleyebilirsiniz (Bknz: Juicing, Bknz: Yeşil Aşkına), ister hızlı ve etkili bir detoks için Juice Cleanse uygulayabilirsiniz.


1.      Juicing Nedir?

Günlük ritüellerinize sadece bir sebze suyu ekleyerek hayatınızı değiştirebilir, yemekle ilişkinizi yeniden değerlendirebilirsiniz. Sebze ve meyve suyu içmek bizim için rejim yapmak ve mahrumiyet demek değil, gündelik hayatımızın yoğunluğuyla bedenimizin iyi savaşabilmesi için gereken mineraller ve vitaminleri, iyi kalması ve hasta olmamaması için ihtiyacı olan besinler hakkında farkındalığımızı ve en önemlisi normalde denemeyeceğimiz doğanın mucizesi lezzetli yiyeceklerden aldığımız duyusal zevki arttırıyor.

Normal bir beslenme ile aldığımız yağ, protein ve karbonhidratlar dışında insan bedeninin vitamin, mineral ve enzimlere ihtiyacı var ve bunları en etkin şekilde almanın yolu ise çiğ meyve ve sebze tüketmekten geçiyor.

2.             Juice Cleanse nedir?
Bizim için Juice Clease rejim yapmak ya da mahrumiyet anlamına gelmiyor. İşlenmiş yiyecek ve abur cuburla dolu öğünlerimiz yerine sebze suyu ağırlıklı 1 ya da bir kaç günlük bir kür uygulayarak, sindirim sistemimize hakettiği bir tatili vermek, savunma sistemini güçlendirmek, normalde yiyemeyeceğimiz kadar çok çiğ meyve ve sebzeyi, vitamin, mineral ve enzimlerini kaybetmeden kısa sürede tüketerek vücudunuzu gerçek anlamıyla “temizlemek” anlamına geliyor. Kısacası, Juice Cleanse “sindirim sistemi temizliği yaparak sağlığı geri kazanma” prensibi üzerine kurulu bir iyileşme metodudur. Yüzde yüz doğal ve soğuk sıkılmış içeceklerle vücudunuza temiz besinler alarak, kirli besinlerin etkilerini azaltmanın mucizevi etkileri saymakla bitmiyor. Kanınız alkalize olacak, enerji kazanacak, hafiflik ve berraklık duygusunu vücudunuzda, zihin ve ruhunuzda tekrar hissedeceksiniz. Aynı zamanda Cleanse’iniz bitince yemekle olan ilişkinizi yeniden değerlendirdiğinizi, vücudunuza almaya karar verdiğiniz yiyecek ve içecekler hakkında daha seçici olduğunuzu göreceksiniz.
3.           Meyve ve sebzeleri yemek varken neden suyunu içelim?
Peki neden sebzelerin suyunu çıkarıp içiyoruz? Bir sebze yemeğindeki sebze miktarı ile sebze suyundaki sebze miktarı arasında kilolarca fark var. Kilolarca sebze yemek, içmekten daha zordur. Özellikle çiğ formda sebze neredeyse hiç tüketmiyoruz, ayrıca o sebzede vücudumuzun işine yarayacak herşey pişirme esnasında yok oluyor. Normalde yediğimiz bir sebze yemeğinde sindirim sistemimiz en fazla %70'ini sindirebiliyor. Ancak bu yiyeceklerin suyunu çıkarıp içtiğimizde sindirim sisteminiz zayıf bile olsa, %99'unu absorbe edebiliyor ve bunu yaparken sindirim için kullandığımız organları yormamakla birlikte, dinlendiriyor; çünkü organlarımızın iş yükünü azaltmış oluyor. Örneğin havucu ele alalım: yarım kilo havuçtan 300 ml su çıkıyor. Yiyerek yarım kilo havuç tüketmek neredeyse imkansız! Suyunu içtiğinizde hem daha fazla tüketebiliyor, hem de enzim, vitamin ve mineralleri koruyor.

4.Bu yöntemle lif alamıyorum ve lif iyi birşey sanıyordum neden lifsiz besleneyim?
Tabi ki de life ihtiyacımız var ve lif almak için meyve ve sebzeleri katı haliyle de tüketmeliyiz. Aslında meyve ve sebzelerde çözünür ve çözünmez olmak üzere iki çeşit lif bulunur. İkisi de kolon sağlığımızın için önemli liflerdir. Sebze suyunun en büyük avantajlarından biri de içinde pektin ve müsilaj gibi biçimlerde olan çözünür lifler olmasıdır. Bu lifler sindirim sistemi için çok yararlıdır. Ayrıca, çözünür lif, kan basıncını, kandaki kolesterol seviyesini azaltır, glukoz ve insülin seviyesini normalleştirmeye yardım eder. Juice Cleanse yaparken günlük ihtiyacınız olan bütün besinleri alırken, sindirim sisteminize dinlenmesi ve kendini yenilemesi için fırsat vermiş olursunuz.

5.Ne zaman cleanse yapmalıyım?
Ağırlaşmış, dengenizi kaybetmiş hissettiğinizde ve vücüdunuzu yenilemek, enerjinizi arttırmak istediğiniz her an cleanse yapabilirsiniz. Ayrıca kötü alışkanlıklarınızdan kurtulmak için cleanse yapmak temiz bir sayfa açmanızda size yardımcı olacaktır. Yalnız, bu paketlerden birini satın almadan önce dinlenebileceğiniz ve günlük programınızın çok dolu olmadığı bir zaman dilimi olduğuna dikkat etmeli, doktorunuza cleanse yapmanızı engelleyici bir durum olup olmadığını sormalısınız. Büyüme ve gelişme çağında olanlar, emziren anneler, gebelik, troid ve glukoz intolerans bozukluğu, diyabet, tansiyon ve şeker problemi, kısa süre önce geçirilmiş travma,ameliyat, ve cerrahi girişim, besin alerjisi gibi durumları olan bireylerin cleanse yapmasını tavsiye etmiyoruz.

6. 1 günlük cleanse işe yarar mı?
Tabi ki de. Sağlıksız yiyecek ve içecekleri fazla kaçırdığınızı, sindirim sisteminizi çok yorduğunuzu hissettiğinizde, dinlenme ve yenilenmeye odaklanacağınız bir gün geçirmek istediğinizde 1 günlük cleanse yaparak vücudunuzu kısa sürede toksinlerinden arındırabilirsiniz. Eğer cleanse yapmak istemiyorsanız, Jujuları öğün aralarında, yemek yanında, ya da günde bir öğün niyetine tüketerek de sağlığınızı koruyabilir, toksinlerinizden arınabilirsiniz.

7.Cleanse sırasında nelere dikkat etmeliyim?
Fazla yorulmamaya ve uykunuzu almaya dikkat etmelisiniz. Hafif egzersizler yapabilirsiniz; fakat fazla kalori yakan ağır sporlardan kaçınmalı, bunları cleanse öncesi veya sonrasına bırakmalısınız. Derin nefes alarak ve sevdiğiniz bir kitap okuyarak günlük hayatın temposu ve gürültüsünden uzak kalmayı deneyebilirsiniz. İçeceklerinizin tüketim aralığının 2-3 saati geçmemesine dikkat etmelisiniz.

8.Kaç kilo vereceğim?
Bir çok insan cleanse sırasında su kaybı yaşadığı için 1-2 kilo veriyor; ama cleanse’in sonunda bu kiloları geri alma olasılığınızın yüksek olduğunu bilmeniz, Juice Cleanse’i sadece kilo verme motivasonuyla yapmamanız çok önemli. Cleanse’iniz sonunda yaşayacağınız güzel hisler bundan çok daha güçlü olacak. Kendinizi hafiflemiş, temizlenmiş ve adeta parlamış hissedeceksiniz. Bunu hem vücudunuzda, hem de –en sevdiğimiz etki olarak- zihninizde göreceksiniz. Kendinizde yeni bir enerji, gözleriniz, cildiniz ve saçlarınızda bir canlılık deneyimleyebilirsiniz. En yararlı etkilerinden birisi de, bundan sonra yiyeceğiniz yemekler konusunda ister istemez daha seçici ve temkinli olmaya başlayacak, beslenmeniz sırasında hangi yiyeceklerin sizi daha enerjik, hangilerinin daha yorgun kıldığını gözlemleyebilecek, daha duyarlı ve hassas olacaksınız.

9.Juju Fresh birçok juicing firmasının aksine cam şişe kullanıyor. Aradaki fark nedir?
Plastiğin son haline gelene kadar bir çok işlemden geçmesinin, hem insan vücuduna, hem de doğaya zararlarının üzerine bir çok bilimsel çalışma mevcut. Plastik şişe oksijeni daha kolay geçirir ve bu yüzden içeceğinizin ömrünü azaltır. Aynı zamanda cam şişede, plastikte bulunan BPA, PVC, ftalat veya polikarbon gibi zararlı kimyasallar bulunmaz. Bizim tercihimiz, sizlere elimizden geldiğince doğal, sağlıklı ve çevreye zararsız ürünler sunmaya çalıştığımız için, gücümüz yettiği sürece cam şişe olacaktır.

10.Coldpress ne demek?

Ev tipi katı meyve sıkacaklarının içinde bulunan jiletler, hızla dönerken ve kesim sırasında yarattıkları enerjiden oluşan ısıyla meyve ve sebzenin bazı vitamin, mineral ve enzimlerinin kaybolmasına sebep oluyor. Cold Press yani soğuk sıkım teknolojisi özellikle detoks ve tedavi programlarında kullanılan en ileri meyve/sebze suyu sıkma yöntemidir. Oldukça yavaş çalışan Cold Press makinelerimiz meyve/sebzelerin suyunu jilet kullanmadan, sıkıştırarak çıkarır ve böylece vitamin ve enzimlerin azami derecede korunmasını sağlar. Oksidasyon az olur, böylece içecekleriniz tazeliğini daha uzun korur. Meyve/sebzeler Cold-Press ile sıkıldığında geride bıraktıkları posa tamamen kurudur. Yani besinlerden çıkabilecek maksimum suyu çıkarır ve içeceğiniz daha lezzetli olur. Bu yöntemle meyve ve sebzelerin tadını en yoğun şekilde alırsınız. Cold Press makine ile sıkılan içecekler vücudunuzun sindirirken kullandığı enerjiyi korur ve sindirimin sisteminizi dinlendirir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder