Menü

2 Ocak 2017 Pazartesi

KASTIRMALI BERE YAPILIŞI

Herkese merhabalar bu soğuk kış günlerinde en sevdiğim şey örgü örmek.Özellikle değişik modellerde bereler yapmak beni hem çok rahatlatıyor hemde sevdiklerime hediye etme imkanı sunuyor.Bu gün size sevdiğim bir model olan kastırmalı bere modelini elimden geldiğince anlatmaya çalışacağım.

 

Öncelikle orta kalınlıkta bir ip ve 4 ile 5 numara şiş lazım. Beremizi 14 ve katları sayısı ile örebilirsiniz.Benim bu berem benim kafama tam oluyor.Ben 100 ilmek başladım.Lastik kısmı her zaman üst tarafa göre daha küçük numara bir şişle örülür.Böylece lastik daha sıkı ve üste göre muntazam görünür. 

İki ters iki düz seklinde 12 sıra lastik örüyoruz. Daha sonra iki sıra haroşe örüyoruz.Yani hep aynı taraftan örgü.Daha sonra 10 sıra düz örüyoruz.Ters taraftan ters düz yüzünden düz örüyoruz.

                          

10 sıra düz ördükten sonra bir tane kenarlarda kenar ilmeği koyuyoruz bu dikiş payımız için.Sonra 6 tane ters örgü örüyoruz.7. sıraya geldiğimizde ilmeği aşağıdaki haroşe yerine kadar takıp edip haroşe ilmeği şişe geçirerek yukarı çıkarıp 7. ilmekle birlikte örüyoruz.Yani aşağıdaki haroşe yeri yukarı çekiyoruz.


8. ilmeği de yine aynı şekilde aşağıdaki yere kadar takip edip haroşe yerini şişe takıp yukarı çıkarıp 8. ilmekle beraber örüyoruz.Böylece ilk kasmamızı yaptık.

 

Daha sonra 12 tane ters örgü örüyoruz.13. ilmekte tekrar kasma işlemi yapıyoruz.Yani aşağıdaki haroşe hizasını takip edip hoşeyi şişe geçirip üstteki 13..ilmekle birlikte örüyoruz.14. ilmekte tekrar kasma işlemi yapıp şişin sonuna kadar aralarda 12 şer tane ters örgü yapıp devam ediyoruz.Şişin sonunda 7 tane ilmek kalacak.1 tanesi dikiş payı kalan 6 ilmekte baştaki sayı ile 12 ilmeği oluşturacak.

  
Örgünün arka kısmında tekrar haroşe yapın. Önden bakınca 2 sıra haroşe görünecek her kastırma arasında.

  

İlk kastırma işleminden sonra tekrar 10 sıra düz örgü örelim.

 

10 sıra düz ördükten sonra aşağıdaki gibi tekrar kastırma yapacaksınız.Ama bu sefer kasma işleminde ilmeklerin yeri değişecek.Daha önceki kastırmanın tam ortasına gelecek şekilde ayarlayabilirsiniz.Ara ilmek sayıları her zaman 12 olacak.Ben bu berede 3 sıra kastırma yaptım. Tepe kısmına geldiğinizde  her kastırmanın hizasının orta ve köşe kısımlarında 2 şer 2 şer her sırada keserek ilmek sayınızı yukarıya kadar azaltabilirsiniz.En tepe kısmında kalanları da topluca kesip içten dikin.

Her ne kadar karışık gibi görünsede çok kolay ve bir okadar  zevkle örülen bir model .Bereniz bittiğinde emin olun bir çok kişi örnek için size danışacaktır.Sormak istediğiniz olursa postun altına yazabilirsiniz.

Mutlu günler


1 yorum:

  1. İyi akşamlar ben yeni basliyorum yapmaya ipim Nako vizon anatolia sisimde 3 numara 5_6 yaş için yapicam kaç ilmekle başlamak lazım 58 çok küçük duruyor yardımcı olabilirmisiniz

    YanıtlaSil